wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Jak czytać oznaczenia oleju silnikowego na butelce?

Jak czytać oznaczenia oleju silnikowego na butelce?

Data dodania: 03-03-2022
Olej silnikowy, tak ważny dla sprawnego działania samochodu, nadal stanowi zagadkę dla wielu kierowców. Część z nich nie wie, jak odpowiednio go dobrać i co kryje się za oznaczeniami na opakowaniu konkretnych produktów. Czas na dawkę wiedzy, która odpowie na kluczowe pytania związane z tym zagadnieniem!

 

Dlaczego olej silnikowy jest tak istotny? W skrócie można powiedzieć, że chroni przed negatywnymi skutkami eksploatacji silnika te części, które mogłyby szybko ulec zniszczeniu, czyli np. tłoki, wałek rozrządu, turbosprężarkę czy wał korbowy. Ich uszkodzenie mogłoby źle wypłynąć na działanie silnika i uniemożliwiłoby tym samym użytkowanie auta.

Rodzaje olejów silnikowych

Ze względu na skład i właściwości oleje silnikowe dzielimy na:

  • mineralne – są to produkty tworzone na mineralnej bazie olejowej, która wzbogacona jest dodatkowymi składnikami; są bardzo gęste i lepkie; użycie takich olejów jest wskazane w przypadku wyeksploatowanych aut oraz silników wymagających użycia właśnie tego typu ochrony;

  • półsyntetyczne – powstają na bazie mineralno-syntetycznej i łączą w sobie cechy obu olejów; są to produkty uniwersalne – można je stosować właściwie do wszystkich samochodów osobowych przez cały rok;

  • syntetyczne – jak sama nazwa wskazuje, są to oleje produkowane na bazie całkowicie syntetycznej z dodatkami wysokiej klasy; nie są tak lepkie i gęste jak oleje półsyntetyczne i mineralne; cechuje je trwałość, świetne właściwości ochronne i łatwe smarowanie; lepiej niż wcześniej wymienione rodzaje olejów silnikowych pozwalają utrzymać silnik w czystości; ich dużą zaletą jest uniwersalne zastosowanie – można ich używać w praktycznie każdym silniku.

Klasyfikacja olejów silnikowych a oznaczenie oleju silnikowego

Oznaczenia olejów silnikowych wynikają z przyjętej klasyfikacji. Klasyfikacja SAE dotyczy lepkości olejów, która określa właściwości smarne produktu i ich użycie względem pory roku. Liczbą oznacza się oleje letnie, natomiast zimowe – literą „W”. Oleje całoroczne oznaczane są nieco inaczej, kombinacjami liczb i liter, np. 0W-40. Im mniejsza liczba przed myślnikiem, tym produkt można stosować w niższej temperaturze. Z kolei im wyższa liczba po myślniku, tym w wyższej temperaturze możemy używać wybranego oleju.

Kolejna często spotykana klasyfikacja olejów silnikowych to amerykańska klasyfikacja API. W tym wypadku literą „C” oznaczane są produkty przeznaczone do silników Diesla, a „S” do silników benzynowych. Dalej również pojawiają się litery, które sygnalizują, jaką normę spełnia olej. Im jest nowsza, tym dalsza litera alfabetu jest stosowana.

ACEA to klasyfikacja europejska. Jak wyglądają oznaczenia oleju silnikowego w takim przypadku? Spotykamy oznaczenia „A/B” dla jednostek benzynowych i wysokoprężnych oraz „C” dla produktów niskopopiołowych, przeznaczonych do silników Diesla oraz benzynowych, które mają spełniać najwyższe normy emisji spalin. Numer przy literze informuje o klasie oleju – im wyższy, tym wyższa klasa.

Dobór oleju silnikowego a oznaczenia 

Oznaczenie olejów silnikowych koniecznie należy brać pod uwagę przy doborze oleju silnikowego do naszego auta. Bardzo ważne jest, aby przed podjęciem decyzji zapoznać się z wytycznymi producenta auta, który wskazuje, jakie preparaty są odpowiednie dla danego pojazdu. Dzięki zadbaniu o ten element konserwacji silnika będziemy mogli dłużej cieszyć się bezpieczną jazdą.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu