wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Czy można mieszać oleje silnikowe?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Data dodania: 08-02-2022
Wymiana oleju silnikowego wiąże się na ogół z niemałym kosztem ponoszonym przez osoby korzystające z samochodów. Jest to dotkliwe zwłaszcza dla tych kierowców, którzy nie potrafią lub z różnych przyczyn nie chcą robić tego „na własną rękę” i powierzają tę kwestię fachowcom.

Czy można mieszać oleje silnikowe?



Wymiana oleju silnikowego wiąże się na ogół z niemałym kosztem ponoszonym przez osoby korzystające z samochodów. Jest to dotkliwe zwłaszcza dla tych kierowców, którzy nie potrafią lub z różnych przyczyn nie chcą robić tego „na własną rękę” i powierzają tę kwestię fachowcom. Jednak, kiedy już bierzemy się sami za wymianę oleju, chcielibyśmy zrobić to w możliwie najbardziej ekonomiczny sposób – tak, aby olej silnikowy się nie zmarnował.

Co należy zrobić, kiedy w poprzednio zakupionym opakowaniu zostało jeszcze trochę produktu - ale niewystarczająco - a teraz, kiedy chcemy nabyć kolejną butelkę, użytkowany przez nas olej silnikowy nie jest już dostępny w sprzedaży? Wielu z nas rozważa wówczas mieszanie olejów silnikowych. Odpowiedzmy w związku z tym na nurtujące wielu kierowców pytanie, czy można mieszać oleje silnikowe? Zostań z nami, a już za chwilę rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Do czego jest potrzebny olej silnikowy?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o mieszanie olejów silnikowych, warto na początku określić, po co są oleje silnikowe. Otóż w samochodowych silnikach spalinowych znajdują się elementy metalowe narażone na tarcie. Kiedy te poszczególne części silnika pracują, ocierają się o siebie nawzajem, co powoduje spore wzrosty temperatury prowadzące do topienia się ich powierzchni. Olej silnikowy chroni te elementy przed uszkodzeniami i zatarciami – nie tylko w trakcie ciągłej pracy, ale również od samego momentu rozruchu silnika. Przy pomocy oleju silnik chroniony jest przed przegrzaniem, a dzięki temu – również przed przykrymi zapachami, mogącymi świadczyć nie tylko o problemach z pracą silnika, ale przede wszystkim o zbliżającej się nieuchronnie naprawie tego komponentu, która pochłonie spory zasób finansowy.

Rodzaje olejów silnikowych a ich mieszanie

Skoro już wiemy, do czego służy olej silnikowy, warto zgłębić również kwestię rodzajów olejów silnikowych. Oznaczenia olejów silnikowych mogą podpowiedzieć nam, z jakim rodzajem mamy do czynienia. Jeśli chcemy mieszać ze sobą oleje, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę właśnie na oznaczenia oleju silnikowego, niekoniecznie zaś na jego markę. Jedna marka oleju silnikowego może kryć wiele rodzajów tej niezwykle potrzebnej do prawidłowej pracy silnika substancji.

Kiedy zatem chcemy wybrać odpowiedni olej silnikowy, powinniśmy wziąć pod uwagę jego rodzaj. Poszczególne typy olejów silnikowych różnią się między sobą zwłaszcza jednym konkretnym parametrem, a mianowicie gęstością, potocznie zwaną również lepkością. Gęstość oleju silnikowego powinna zmieniać się w zależności od tego, w jakim okresie ma być stosowany dany olej silnikowy. Jeżeli poszukujemy oleju silnikowego na zimę, jego gęstość stanowiąca wartość przed literą "W" w oznaczeniu oleju silnikowego powinna być w miarę możliwości jak najniższa. Z kolei w przypadku oleju silnikowego, który miałby być wykorzystywany w cieplejszych porach, druga wartość w oznaczeniu parametru gęstości, następująca po literze, powinna być możliwie najwyższa. Dzieje się tak z prostego powodu: pierwsza wartość odnosi się do najniższej temperatury, przy jakiej może być użytkowany dany olej, druga natomiast do najwyższej. Zdaniem ekspertów nie mogą to być graniczne wartości temperatur otoczenia, w jakich pracuje silnik i zawsze powinien zostać zachowany pewien zapas.

Dobór oleju silnikowego do mieszania

Jeżeli dysponujemy określonym olejem silnikowym przykładowo, z oznaczeniem 10W40, możemy z powodzeniem domieszać do niego inny olej, nawet wyprodukowany przez kompletnie niepowiązaną markę. Jednak w takim przypadku muszą zgadzać się wspomniane wartości olej silnikowy, który chcemy dodać, powinien być oznaczony jako 10W40. Dodanie oleju innej klasy może przyczynić się do problemów z wymieszaniem obu substancji, a co za tym idzie, nieprawidłowego ich docierania do poszczególnych części silnika w trakcie pracy. Warto również pamiętać o tym, że, nawet jeśli wybieramy olej innej marki, niż ten, który aktualnie jest w naszym samochodzie, wciąż powinniśmy stawiać na oleje silnikowe uznanych producentów. Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że nie zaszkodzimy naszemu silnikowi, a jego praca będzie mogła przebiegać bezpiecznie i nieprzerwanie.

Podsumowując, mieszanie olejów silnikowych jest jak najbardziej możliwe, jednak stojąc w obliczu takiej sytuacji, powinniśmy zaopatrzyć się w takie same rodzaje olejów silnikowych. Należy również pamiętać o tym, by nie mieszać nowego oleju z tym zupełnie zużytym. W takim przypadku niezbędna jest wymiana oleju silnikowego na nowy.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu