wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Co ile powinniśmy wymieniać olej silnikowy?

Co ile powinniśmy wymieniać olej silnikowy?

Data dodania: 08-02-2022
Frytki smażone na tłuszczu, na którym usmażono już sto porcji, nie mają szans na to, żeby były smaczne. Podobnie silnik, który zbyt długo pracuje na tym samym oleju silnikowym, również nie działa wydajnie i jest narażony na nieodwracalne problemy oraz trwałe uszkodzenia. Dlatego też niezbędne jest regularne wymienianie oleju silnikowego.

Co ile wymieniać olej silnikowy?



Frytki smażone na tłuszczu, na którym usmażono już sto porcji, nie mają szans na to, żeby były smaczne. Podobnie silnik, który zbyt długo pracuje na tym samym oleju silnikowym, również nie działa wydajnie i jest narażony na nieodwracalne problemy oraz trwałe uszkodzenia. Dlatego też niezbędne jest regularne wymienianie oleju silnikowego. To jeden z podstawowych, a jednocześnie kluczowych elementów dbania o dobrostan naszego pojazdu. Wielu z nas zadaje sobie w związku z tym pytanie, co ile wymieniać olej silnikowy, by zapewnić pojazdowi i sobie bezpieczeństwo, a jednocześnie nie narazić się na niepotrzebne wydatki?

Zużyty olej silnikowy to zagrożenie dla samochodu i nie tylko

Samochód, który porusza się po drogach ze zużytym olejem silnikowym, staje się niebezpieczny. Zużyty olej silnikowy przyczynia się do powstawania problemów ze smarowaniem. Dzieje się tak, ponieważ specyfikacja olejów silnikowych, kiedy są świeże i zdatne do użytku, znacząco różni się od tej dotyczącej olejów, które należy wymienić. Oleje z dobrą datą przydatności do zużycia mają zdecydowanie lepsze parametry związane z lepkością, a zatem przyczepnością cząsteczek oleju do elementów w silniku, które wykazują względem siebie tarcie. Stary olej traci niniejszym swoje zdefiniowane przez producenta właściwości lepiące i nie osadza się już tak dobrze na elementach, które powinien smarować.

Zużycie oleju silnikowego wpływa na działanie silnika

Proces tarcia jest jednocześnie wskazany, jak i problematyczny, ponieważ bez właściwego oleju metalowe powierzchnie napierają na siebie, przez co zwiększa się temperatura w silniku. Wówczas może dochodzić do odkształceń i innego rodzaju nieodwracalnych uszkodzeń mechanicznych elementów, których praca powinna gwarantować wydajność i dobre działanie silnika. Ponadto, zużyty olej silnikowy przestaje chronić części silnika przed korozją, co również jest wysoce szkodliwe dla całego mechanizmu.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że każde, nawet najmniejsze uchybienie związane z eksploatacją pojazdu mechanicznego, może zakończyć się kolizją lub wypadkiem – a te nierzadko mają opłakane skutki. To samo można odnieść do oleju: zużycie oleju silnikowego zagraża nam w takim samym stopniu, jak starcie bieżników w oponach czy też uszkodzenia mechaniczne klocków hamulcowych.

Co ile wymieniać olej silnikowy?

Producenci samochodów zastrzegają, jaki czas powinien zachować użytkownik pomiędzy kolejnymi wymianami oleju. Jest on mierzony w liczbie przejechanych kilometrów, czyli przebiegu silnika. Średnio jest wówczas mowa o 15 tysiącach kilometrów, z maksymalnym zakładem dodatkowych dwóch tysięcy, ponieważ tyle wynosi na ogół wydajność filtra oleju. Data ważności oleju silnikowego – a raczej jego przydatność już w silniku – szacowana jest na około rok pracy silnika, kiedy auto nie jest użytkowane zbyt często.

Jeżeli mamy do czynienia z samochodem, który został zaopatrzony w olej, który teoretycznie ma cechować długa żywotność, zapewniająca wydajną pracę zarówno silnika, jak i oleju, przez około dwukrotnie dłuższy dystans, możemy się bardzo rozczarować. Olej, którego nie trzeba wymieniać? Nic bardziej mylnego! Termin ważności oleju silnikowego – również w przypadku olejów skomponowanych w oparciu o syntetyczny składnik – jest podobny, ponieważ niemożliwe jest nadanie olejowi właściwości, które w praktyce zmieniłyby całą jego charakterystykę. Warto zatem pozostać przy tradycyjnych olejach, nieopatrzonych zbędnymi gwarancjami producentów.

Szczególną uwagę na to, co ile wymieniać olej silnikowy, powinny zwrócić osoby, które poruszają się samochodem często, ale na niewielkich dystansach. Takie manewry znacznie obciążają silnik, a co za tym idzie, również wpływają na zużycie oleju silnikowego.

Termin ważności oleju silnikowego – wyjątki

W przypadku samochodów wyposażonych w silniki benzynowe można rzeczywiście mówić o 15 tysiącach kilometrów. Jednak w samochodach z silnikami wysokoprężnymi nowszej generacji, bazującymi na nowoczesnych technologiach, liczba kilometrów, po której ważność oleju silnikowego upływa, może wynosić ledwie 6 tysięcy kilometrów, w porywach do 8. Należy o tym pamiętać i przy wymianie oleju silnikowego ściśle stosować się do instrukcji zadanych przez producenta samochodu. Tylko wtedy możemy mieć zwiększoną pewność, że nasze auto będzie pracowało niezawodnie i płynnie, a kondycja oleju silnikowego nie doprowadzi choćby do starcia panewek czy turbosprężarki lub do zatkania kanałów olejowych cząstkami mieszanin oleju z innymi zanieczyszczeniami.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu